Задължително ли е текстовете да бъдат кратки?

By in
1075
 Задължително ли е текстовете да бъдат кратки?

Когато хапвате нещо много вкусно, копнеете ли да го изядете бързо?

Когато сте на вълшебна ваканция, мечтаете ли тя да приключи скоро?

Когато правите секс, приоритет ли е за вас партньорът ви да свърши бързо?

Не, не, и НЕ!

Естествено, никой нормален човек не се фокусира върху идеята за време и бързина, докато прави нещо приятно и полезно. Всъщност е точно обратното: ако преживяването е било кратко, или дори само ако ни се е сторило кратко, често съжаляваме, защото имаме усещането, че сме пропуснали допълнително удовлетворение.

И в този смисъл що за писателски съвет е „пишете кратки текстове – обезателно?

Да, ако възнамерявате да напишете скапан текст, поне пощадете читателите, като го направите максимално кратък. Но иначе…

По отношение на дължината, подходът ви към писането на текстове трябва да е съвсем друг. Не е задължително текстовете в Интернет да бъдат кратки. Няма значение дали един текст е кратък или дълъг. Важното е какво е съдържанието му и как е поднесено то.

Това, което „феновете на кратките текстове“ – начетените фенове – всъщност искат да ви посъветват е

да не се увличате в някакви ваши си разсъждения, които нямат стойност за читателите,

да избягвате тежките, тромави изрази,

да се изразявате ефектно, но директно и просто,

да пропуснете/премахнете излишните думи, фрази,  изречения и абзаци.

Да, това са важни неща в писането – особено в писането на текстове за уеб пространството. Но те не се превръщат в задължение да пишете кратко, а да обмисляте повече съдържанието на текстовете си и да намерите точния писателски подход. А иначе

от критично значение е да включите в текста си всички ключови елементи на темата, да изградите добри всички важни аргументи и да оборите убедително всички значими колебания и възражения на читателя.

И тук стигаме до най-важното…

За опитният, рационален и талантлив копирайтър, блогър или писател ценно е да постигне конкретната писателска цел, като създаде конкретен текст, използва конкретни похвати и привлече конкретен кръг читатели. А специално копирайтърът си поставя още една цел – да създаде желание за конкретно действие.

Това е вдъхновението, двигателят и крайната цел на сериозното писане на текстове.

Която е и цел на Google! Google иска потребителите да са доволни от онлайн съдържанието. А 2 изречения, наситени с основни ключови думи и изрази няма да ги направят доволни. Затова не разтягайте локуми, но и не бъдете стиснати. За да получите желаното, трябва да дадете достатъчно. Разбира се от писателските ви умения зависи да не отегчите читателя, но е много важно да му дадете достатъчно – информация, мотиви, призиви, аргументи…

Колко е достатъчно, ще прецените вие в конкретната ситуация. Или ще преценят копирайтърите, които сте наели.