За писането на ефективни заглавия е изписано много. Копирайтъри, блогъри, журналисти, маркетолози, писатели са се изказвали и продължават да се изказват по темата.
Сред най-разпространените мнения са:
- Заглавието трябва да събужда любопитство
- Заглавието трябва да съдържа обещание
- Заглавието трябва да описва полза
- Заглавието трябва бъде стопер за блуждаещия из интернет поглед
- Заглавието трябва да провокира
- Заглавието трябва да заявява темата на текста
- Заглавието трябва да отсява читателите
Всичко това са подцели. На практика постигането им е средство за постигане на основната цел на всяко заглавие. Особено на всяко заглавие на онлайн публикация.
А тази цел е: Читателят да прочете първото изречение от текста.
Толкова е просто.
И същевременно толкова сложно!
На практика, няма смисъл от засукани метафори и сложна символика в заглавието. Няма смисъл и да се опитвате в него да вкарате много от важното съдържание, което така или иначе присъства в текста.
Заглавието трябва да провокира въпроса: Какво става там?
Тази нагласа към писането на заглавия е важна. Важна е, защото:
- Така или иначе не можете да предадете важно послание само с едно заглавие. По-добре да превърнете фразата в провокация да се прочете текста.
- Често е важно читателят да прочете повече по темата. Да се запознае с повече предлагани ефекти, ползи, характеристики, начини. Едно изречение не може да го убеди да действа. Но би могло да го убеди да се зачете в текст, който вече да го провокира истински.
- Когато се опитвате непременно да вкарате всички важни послания в заглавието, превръщайки го в самостоятелен рекламен елемент, има опасност то да заприлича просто на заявление. Просто на обръщение към потребителя, от което се очаква да му въздейства самостоятелно. А обикновено то не е достатъчно съдържателно, за да предизвика желаното отношение само.
Затова ако фокусирате измислянето на заглавие върху създаването на стимул към първото изречение в текста, ще фокусирате творческата си енергия върху най-практичната цел. На практика заглавието ще бъде освободено от претенцията за нещо повече от това да засили читателя към текста, което ще насочи мисълта ви в по-конкретна посока.
Просто се замислете какво ще напишете като заглавие, за да накарате читателя да потърси обяснение в първото изречение на текста. Нека заглавието започва интригуваща мисловна нишка, която си заслужава да бъде проследена.
Помнете, че убеждението най-често е продукт на натрупване и проследяване на пълна логическа нишка, а не на прочитане на едно изречение.
А ако главната цел на заглавието е да накара читателя да прочете първото изречение, сещате ли се каква е целта на… първото изречение?
Поръчайте ни копирайтинг услуги и Вашите публикации ще бъдат отваряни с любопитни очи.