Пазарът е свит. И може да се свива още. Или поне да не се разширява особено. Защо?
Икономиката далеч не е в цветущо състояние, а политици от всички страни се обединяват в името на допълнителното й объркване. В резултат пазарите са смутени, нестабилни, колебливи.
И затова работните места са силно застрашени. Особено за позиции, които не задоволяват особено спешни нужди на бизнес – или за които бизнесът не смята, че задоволяват особено спешни нужди.
Като местата за копирайтъри например!
Да си копирайтър в България си е предизвикателство. Е, има изключително креативни и умеещи копирайтъри, които печелят доволно. Но като цяло…
Трудна работа.
Особено ако си начинаещ копирайтър или ако все си повтаряш „много искам да стана копирайтър”.
Какво можеш да направиш в такъв случай?
Много неща.
Но ЕДНО ОСНОВНО.
Да престанеш да бъдеш начинаещ копирайтър. Това е сложно, трудоемко, времеемко и ти трябва помощ – помощ най-вече от опитен копирайтър
Но хубавото е, че значителна част от успеха в начинанието „Да стана копирайтър” зависи от теб.
Трябва да положиш много труд. Да ошлайфаш стила си на писане. Да пишеш, докато те заболят ръцете. Да предизвикаш ускорена амортизация на поне 3 клавиатури.
Много е полезно, ако си намериш ментор. Или няколко.
Също така чети повече и по-разнообразни текстове – статии, коментари, рекламни текстове, слогани, презентационни текстове.
Чети разбира се и много статии за маркетинг и копирайтинг.
След като сметнеш, че имаш някакви натрупвания по темата Копирайтинг, отвори си личен блог. И пиши, пиши, пиши…
Набележи си няколко добри и активни блогове и чети, чети, чети…
Подходи рационално, обучавай се, прави изводи, експериментирай.
И някой ден може и да станеш копирайтър.
Замалко да забравим най-важното сред общите насоки за начало в копирайтинг професията:
Смени философията!
Това че пишеш хубави есета и стихове е чудесно, но далеч не е достатъчно. Дори не е предпоставка да бъдеш копирайтър. Просто е някаква наченка на писателска страст.
Да бъдеш копирайтър означава най-вече да се опитваш да продаваш разнообразни неща – екскурзии, електроуреди, изделия от ковано желязо, авточасти, козметика, пици, паста, промишлени врати…
Означава също и да договаряш цени, срокове, условия, параметри. Да се разправяш с клиенти и да защитаваш възможността да получиш пари, които ще оправдаят инвестициите ти.
Разбира си трябва постоянно да следиш пазара на копирайтинг услуги, конкуренцията, тенденциите в Google. Да се научиш да проучваш, извличаш, събираш, категоризираш и анализираш разнообразни данни.
Налага се и да свикнеш да твориш в рамки, очертани от текстови параметри, клиентски особености и предпочитания, времеви условия.
Общо взето философската промяна, която те чака, ако искаш да станеш копирайтър е:
Писането вече не е литературна гимнастика, не е просто творчество и страст, не е поетични слова, не е просто порив. За мен писането вече е бизнес, а напредъкът в това поприще се измерва основно с пари и редовни клиенти.
Това е. Приготви се да превърнеш писателския плам в търговски устрем. Ако ти се струва грубо, вместо към копирайтинг, насочи писателската си амбиция към литературата.
Та, помисли си дали наистина искаш много да станеш копирайтър.