Техники за писане на текстове има много. Само че, те съвсем не са достатъчни, ако създаваните текстове не са убедителни.
Може да напишете текст, в който да покажете истинско словесно майсторство. Може да изпълните белия лист с изящни метафори, колоритни изречения, ободряващи възклицания. И въпреки това….. нещо да не му достига, да не грабва, да не пленява.
Истински убедителният текст грабва първо със съдържанието си, а след това с формата. Много по-внушително е да споменете някоя красноречива и колоритна подробност от темата, отколкото да „обикаляте” около същността, разчитайки на внимание, просто заради интересните изречения, които строите.
И все пак, да отдадем дължимото и на формата
Смятате, че можете винаги да създавате впечатляващи и ентусиазиращи фрази, стига да запалите мотора на въображението си? Не, това не е вярно. Често, за да съставите въздействаща фраза ви трябва повече! Трябва да откриете точните думи, тези, в които читателя влага смисъл, който го стимулира, тези, които го „вкарват” в нужното настроение.
Така че и за съдържанието, и за формата ви трябват конкретни думи, изрази и сравнения, много от които носят специфичен чар.
А как да ги открием?
Смятаме, че ви убедихме, че както удачното съдържание, така и формата на текста, често зависят от това да проявите старание в изучаването на темата. И това старание обикновено е свързано с усилието да черпите писателски идеи от опита, от живия живот.
Затова когато съставяте текстове, за да ги направите убедителни, замислете се за „съкровища” които се крият в опита. Ако темата ви е близка, сте ударили джакпота! Вместо да се съсредоточавате в ровене на стандартна информация по темата в Интернет /което обаче никога не е излишно!/, замислете се за вашия опит. Припомнете си какво сте си мислили, как сте се чувствали, какво се е случило, какво сте установили, какво сте изпитвали, каква е била последователността на нещата, какви са били реакциите… И после просто опишете всичко, с най-директен език.
Ако обаче нямате пряк опит?
„Заемете” опит от друг. Винаги си струва да попитате приятел или познат за някои неща – за това как се случват нещата, колко бързо, с какви усилия, какво трябва да се съобрази, какво най-често се пропуска, какви са капаните по пътя към целта и т. н. Ако успеете да формулирате добре целта на текста си пред него, ще получите изключително ценни насоки за съставянето му.
Той може да ви сподели интересни подробности или полезни тънкости в сферата, в която пишете. Така извличате минимум 4 ползи:
- Трупате повече авторитет пред читателя, тъй като не го занимавате с общи приказки
- Научавате най-важното в дадената област и можете по-лесно да изградите убедителна аргументация
- Печелите читателя, намирайки и използвайки специфични за материята думи и изрази – много от които са съответно и ключови думи и изрази
- Повишава се процентът на уникалност на текста ви, тъй като описвате по-специфични за областта неща – особено ако споменавате някои тънкости
- И, най-важното, ориентирате се за важното в темата и така разбирате кое как да споменете, на кое да наблегнете, какви са проблемите в областта – щом се допитате до „патил” човек, текстът ви звучи по-реалистично и оттам по-убедително. Читателите разбират, че сте навлезли в дълбочина – и го оценяват. Просто усещат, че не ги баламосвате.
Всички тези ефекти са изключително копирайтинг богатство. Ако са налице, това означава, че текстът е изключително убедителен – а това означава, че ще бъде и ефективен. Помнете думите и изреченията са най-убедителни тогава, когато има живец в тях. А в тях има най-много живец, когато описват преживяното.
Старайте се да описвате преживяното – дори и това, което не сте преживели вие лично! Така текстът ще бъде максимално убедителен!