Когато създавате нов сайт и започвате да мислите за неговата рекламна стратегия, неминуемо на преден план изникват текстовете.
Сайтът трябва да се напълни с необходимото съдържание. Трябват ви описания на продуктите и услугите, статии за блога, текст тип За нас.
А щом сайтът се развие и рекламната стратегия се разгърне, започват и кампаниите. Кампания по повод нов продукт, кампания по повод годишнина, коледна кампания…
Всички тези онлайн маркетинг активности изискват текстове. Текстове с различни формати, преследващи различни цели, понякога за различни мини-групи от основния ви пазарен сегмент.
И въпросите са много. Всеки път.
Един от постоянните въпроси за текстовото съдържание онлайн обаче е:
Колко дълъг трябва да е текстът?
По този въпрос са се изказвали знайни и незнайни копирайтъри, блогъри, маркетолози, журналисти, писатели, PR и медийни експерти.
Един от козовете, с които да разберете дали конкретният човек е наистина експерт, е именно отговорът, който дава на този въпрос.
Ако човекът даде категоричен отговор – например „Разбира се, че по-краткият текст е винаги за предпочитане“ – започнете да се съмнявате в експертизата, или поне в степента на ангажираност, с която ви отговаря.
По-честният и по-професионален подход към темата е…
Колко дълъг трябва да е текстът? Колкото трябва да е дълъг текстът.
Днес като че ли краткият текст се превръща във верую. И като всяко верую започва да излиза от контекста все по-често.
Да, всички знаем, че потребителите не обичат да четат продължително време онлайн. Обаче отвъд това идва умението на копирайтъра да:
- заинтересува читателя
- изгради продаващо послание
А това изисква концепция. Концепция, която не може да се вмести в крайно строги рамки.
Колко дълъг трябва да е текстът? Това зависи от конкретната ситуация като тип потребители, контекст, послание, необходимо количество аргументи, сложност на продукта или услугата…
А какво мисли Дейвид Огилви по темата?
Като цяло – същото. Дейвид Огилви е създавал не просто текстове, а рекламни концепции. Затова всяка дума от финалния вариант на неговия рекламен текст е имала специфичен принос към цялостното внушение.
Принос, който няма общо с математически измерената дължина на текста.
Все пак, тъй като и Огилви се е сблъсквал с този въпрос, той е дал свое по-конкретно мнение. Което може да е изненадващо за някои:
„Целият ми опит сочи, че за твърде много продукти дългият рекламен текст продава повече от краткия. С дълъг текст съм се провалял само два пъти. Вярвам, че рекламите с дълъг текст внушават, че имаш да кажеш нещо важно.“
И Авторско не смятаме, че има категорична формула, даваща точната дължина на текстовете. Затова ви даваме по-широки диапазони дължини, от които да избирате.
Освен това не се увличаме по модата „краткото винаги е златно“. Кратките текстове са ценни в онлайн рекламата, но не са неотменим закон.
Даже смятаме, че колкото повече един копирайтър мисли за „подходящата дължина на текста, според правилата на онлайн съдържанието“, толкова по-малко мисли за продукта/услугата, пазара и точното послание.
Което е фатална грешка!
Всеки текст трябва да е дълъг колкото трябва да е дълъг – за да продаде, внуши, вдъхнови, впечатли, информира, заинтригува, очарова…
Затова консултирайте се с нас, прочетете какво най-общо ви дават различните дължини на текстовете, обмислете Вашата маркетингова стратегия.