Текстовете ви стават ли за... гледане?

By in
804
 Текстовете ви стават ли за... гледане?

Плътни абзаци, цели и сложни изречения, стандартни търговски изрази и очаквани призиви към действие – това са семената на скуката в четенето.

Копирайтърите и блогърите, които ги използват твърде много сякаш са попаднали в капан.

Но не се усещат.

Да, определено текстовете им са стройни, добре написани, пълни с послания.

Обаче са безлични.

Като написани от робот-копирайтър.

Даже някак стерилни.

И не въздействат.

Да си копирайтър не означава да си фанатично отдаден към строг набор от копирайтърски практики. Означава да смесваш тези практики с неща като опит, контекст, настроение, разнообразни стилове на писане, ритъм…

Затова един истински копирайтър не е само… копирайтър. Той е читател, блогър, дърдорко, коментатор, весел приятел, запален по например философия, икономика, политика, астрономия…

И създава цветния коктейл на свой собствен писателски стил.

Осъзнава, че добрият текст е плод преди всичко на изживяване и след това на формули и техники за писане.

Затова ви съветваме 4 неща:

  • Винаги, винаги, винаги обмисляйте хубаво целта на всеки текст 
  • Мислете в контекста – мислете за читателите, медията, типа материал, визията и наличните възможности за дизайн на публикацията
  • Развивайте умението си да пишете различни формати текстове – кратки продуктови описания с акценти на важни характеристики, текстове за кампании, съобщителни текстове, рекламни текстове за банери на сайт,  за блог публикации, за даване на специфични насоки и съвети, за листовки…
  • Внимателно преценявайте как да изглежда всеки текст – спрямо горните съображения преценете дали да сложите подзаглавия, дали да разбиете текста на обособени части със снимки, или ви трябва по плътен блок от думи, как да подредите акцентите, с какъв дизайн бихте могли да си послужите за открояване на ключовите рекламни послания

 

Общо взето създавайте всеки текст за онлайн комуникация все едно правите презентация. Дори все едно изнасяте представление. Представяте продукт, услуга, история, визия. И го правите натурално, жизнено, адекватно. В контекст и със собствен стил.

Творете умно и с усет, вместо строго и стегнато. Разчупете представата си за текст и създавайте публикации, интересни за гледане.

Така ще създавате разнообразни формати текстове и, по-важно…

Ще сте истински и ще внушите на читателя, че разговаря с интересен и ентусиазиран човек за „реалните неща в живота и за интересните идеи в главата“.

Което ще го развълнува и подтикне към действие