Зонирате текста. То постига няколко неща:
- Прави текста да изглежда лек и въздушен
- Води окото и улеснява четенето
- Създава стимулиращо обещание, че текстът е отрупан с богатства
- Кара читателя да продължава, за да научи още
- Поставя ярки акценти, носещи настроение и послания
- Стимулира запаметяване на посланията и информацията
На практика, чрез зонирането текстът заприличва на богат каталог, отрупан с разнообразни блаженства.
Какво по-точно представлява зонирането на текста?
Това е осъзнато и целенасочено разделяне на текста на отделни зони, предлагащи конкретен тип информация и преследващи конкретна цел. Чрез тях, читателят се ориентира по-лесно и създава структура на текста в главата си.
Особено важни са горещите зони. Копирайтърът Дрейтън Бърд препоръчва всеки каталог да съдържа подмамващи окото зони, съдържащи разнообразни предложения. Нищо не пречи да се подходи по подобен начин и към изграждането на един текст.
Трябва просто да прецените 2 неща:
- Какво общо настроение искате да вдъхва текста?
- Какви конкретни техники на зониране да приложите?
Следователно ви трябва логическа концепция за текста. Предварително трябва да сте наясно с целта, структурата на текста – какво да напишете първо, как да го разгърнете, какво да следва, как да доуточните нещата – генералните послания и ключовите моменти.
Много е важно да вкарате призиви в някои зони – особено, ако текстът преследва търговска цел.
Също така, трябва да се уверите, че където и да погледне читателят ще намери ПРИМАМВАЩО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ИЛИ ЛЮБОПИТНА ИНФОРМАЦИЯ.
И щом концепцията се изясни, щом уточните акцентите в текста, пристъпвате към изпълнение на конкретни техники за зониране. Ето някои от тях:
- Изброяване – дори и да не се очертава такова, често си заслужава да го симулирате. Просто вкарайте акцентите в текста в някаква поредност и ги опишете, като използвате булети, цифри и тирета. За да се справите максимално добре, прочетете и обмислете статията ни за вкарване на структурирана логика в текста.
- Болдване – класически начин за акцентиране. За да създадете текстова зона обаче понякога си заслужава да болднете цели абзаци
- Възклицания и призивни към действие – удряте ентър и изписвате нещо, заредено емоционална и стимулиращо като например “подарете си…”, “обмислете…”, “спечелете от това супер предложение”, “отървете се от това усещане бързо” и т. н. Тук е важно да отправите КОНКРЕТНО предложение, такова, свързано с контекста.
- ГЛАВНИ БУКВИ – някои хора не ги обичат, тъй като ги смятат за текстовия еквивалент на крещенето, но всъщност ако ги използвате на място и премерено, изглеждат доста ефектно и разчупват много текста. Удачните струпвания на главни букви могат да изглеждат дори като подаръци, подаващи се от кошницата – особено, ако се получи по-дълъг текст.
- Различно оформени пасажи – те могат да са разположени по средата на белия лист/екран, да са с по-различен шрифт, да са изцяло с главни букви, да са изписани с курсив /въпреки че курсивът намалява четимостта/.
- Подзаглавия – когато предстои да изброявате или да описвате алтернативи, често изброяването не е достатъчно ефектно. Тогава е по-добре да откроите всеки акцент като отделен текстови елемент, като използвате подзаглавия. В тях може да вкарате примамваща информация, конкретна полза, призив към действие. Преценете как ще е най-ефектно да изглеждат подзаглавията – болднати, оцветени, с главни букви…
При изпълнение на зонирането на текста трябва да се ръководите от 3 основни критерия:
- Примамване и водене на читателското око
- Подсилване яснотата на информацията, главната идея и посланията
- Излъчване на атрактивно общо настроение от текста – настроение, което ще остане в съзнанието на читателя за известно време.
Постарайте се със зонирането на текста и уловете здраво читателското око. Ако се справите добре и с другите аспекти на копирайтинг задачата си, ще заложите определено настроение в главата на читателя, което ще го подтикне към действие.
Ако имате нужда от съдействие, свържете се с нас и поръчайте копирайтинг услуги!